A sajtó ismét rendhagyó döntést emleget a 39. Pritzker-díj odaítélése kapcsán. A tavalyi kitüntetett Alejandro Aravena után ismét nem egy világszinten ismert gigaprojekteket jegyző sztárépítész-iroda, hanem a helyi jellegzetességekre építő érzékeny katalán alkotócsoport, az RCR Arquitectes nyerte meg a szakma legrangosabb elismerését.
Tévedés azt hinni, az efféle építészeti díjátadók csak a szűk szakmai közeget érdekelhetik. Az a tendencia, hogy kik juthatnak ilyen elismerések birtokába, éppen arról árulkodik, milyen változások zajlanak az építészetben. Ez pedig mindenkit érint, aki épületek közt éli az életét.
A trend pedig azt mutatja, az elismert, a szakma által "jónak", de legalábbis valamilyen szempontból kiemelkedőnek ítélt építész alakja egyre emberközelibb, egyre elérhetőbb, egyre kevésbé a rendezői szék magaságában ülő direktor. Ehelyett előtérbe kerül az embereket művészeti, építészeti eszközökkel szolgáló humanista alkotó. Ez a kölcsönös megértés alighanem a tervezés-építés folyamatát, használói oldalról az épületek megélését és végeredményben az építészet minőségét, társadalmi elismertségét is pozitívan befolyásolhatja.
Könnyen elképzelhető tehát, hogy a rendhagyó díjazás utóbb nem is tűnik majd kivételesnek, hanem a következő évtizedben az építészet sokszínűségét ünnepelhetjük újra és újra. Az idén rögtön három alkotót is: Rafael Aranda, Carme Pigem, Ramón Vilalta ugyanis közösen nyertek, három évtizedes áldozatos, közös munkájuk jutalmaként. Építészetük egyik szembetűnő vonása, hogy a kültér és beltér közti átmenetek, átlátások, a tömör és transzparens felületek foglalkoztatják őket. Épületeik intenzíven együtt élnek a tájjal, amelyben megszületnek, bizonyos tereik pedig már-már természetes barlangokat idéznek.
A tavalyi kiválasztott a szociális építészetet képviselte, az idei pedig a lokális értékek előtérbe helyezését. Az RCR Arquitectes munkássága ugyanis jobbára lakhelyük közvetlen környezetére terjed ki. A díj odaítélésével tehát második évben legitimálnak olyan fontos értékeket, amelyek az elmúlt években egyre inkább jelen vannak a szakmai diskurzusokban, de sajnálatosan kevés szó esik építészeti vonatkozásaikról a közbeszédben.
Valódi szemléletbeli változást jelentene tehát, ha következő években egyre kevésbé kapnánk fel a fejünket ezekhez hasonló "alternatív"alkotók elismerésére, a díjátadó pedig évente ismétlődő szellemi kalandnak, izgalmas utazásnak bizonyulna a globalizált világ rejtett értékei felé. Aranda, Pigem és Vilalta ugyanakkor nem valamiféle szándékolt és erőltetett remetei elzárkózást képviselnek a nemzetközi trendektől. Ehelyett saját kötődéseiken átszűrve azokat helyi értékteremtő munkát tűztek ki célul.
A csoport Május 20-án veszi át a kitüntetést a Tokióban megrendezett díjátadó ünnepségen. Gratuláció az elismeréshez és kívánunk további tartalmas, alkotó éveket az RCR Arquitectes csapatának!
MA.
Utolsó kommentek