Idén ünnepli századik születésnapját Ieoh Ming Pei kínai származású amerikai építész, a kortárs építészet egyik leghíresebb alkotója. Épületei a világ számos pontján a városkép meghatározó elemei: Bostonban a John F. Kenedy könyvtár, Hong Kongban a Bank of China épülete vagy talán a legtöbb vitát és ezzel a legnagyobb ismertséget is hozó párizsi Louvre híres üveg piramisai. Ma az utolsó nagy művével, a Katarban található Iszlám múzeum bemutatásával tisztelegnék művészete előtt.
Katar sivatagi királyságát a legtöbben ma még mindig a sportba, elsősorban a fociba befektetett millióiról ismerik a világon, bár a királyi család már húsz évvel ezelőtt elhatározta, hogy az olajból megszerzett dollárjaiból a sport és a szórakoztatás mellett a művészetek terén is szeretne jelentőset alkotni és a már meglévő iszlám műkincseknek méltó épületet emelni.
A projekt első nekifutásra nem valósult meg, másodjára kapta meg a lehetőséget az akkor 91! éves Pei az épület megtervezésére. Terveire legnagyobb hatással az iszlám sivatagi építészete, a sivatagi erődítmények és a kariói Ahmed Ibn Tulun mecset volt.
A lenyűgöző projekt Dohában, egy mesterséges szigeten valósult meg. Az épület külsejét a modern és iszlám építészet közös metszéspontja, a szigorú geometria jellemzi, ugyanakkor a sivatagi nap és a modern város éjszakai fény-árnyék játéka a múzeum külsejét izgalmasá varázsolja.
Az épületbe lépve az ötemeletes magasságú átriumba érkezünk, amelynek jellegzetes eleme a hatalmas, arab motívumokkal perforált fémcsillár. Az egymástól távolodó, szinte lebegő lépcsősorokon keresztül juthatunk a galériára, majd onnan az emeletekre. Itt találhatóak a kiállítóterek, egy szakkönyvtár és oktatási központ is.
Az épület város felöli oldalán egy 45 méter magas üvegablak található, amelyen keresztül láthatóak a modern Doha felhőkarcolói.
A múzeum modern épülete és az ott található iszlám művészeti emlékek jól szimbolizálják az arab állam azon törekvését, hogy kulturális és művészeti területen is bekerüljenek a világ élvonalába. Ha ez újra (!) megtörténik, akkor már nem csak a Barcelona mezéről lesz ismerős a Katar felirat.
- füles -
Utolsó kommentek