Az elnevezés (Modern Day Machu Picchu) hangzatos, a zsűri összetétele alapján az odaítélt díj is jelentősnek tűnik, de valójában a természeti környezet nagyon hiányzik a limai műszaki egyetem modern kori Machu Picchunak nevezett épülettömbjéből, amely elnyerte a a Brit Építészek Királyi Intézete (RIBA) új nemzetközi elismerését.
A dublini Grafton Arhitects építésziroda által tervezett Universidad de Ingenieria y Tecnologia (UTEC) új épülete vitte el a pálmát öt kontinens harminc épülete közül az idén először odaítélt RIBA nemzetközi építészeti díj elnyerésével.
Az Yvonne Farrell és Shelley McNamara által vezetett iroda nem azért nyert, mert a límai egyetem környékén sok pálma található, jóval inkább azért, mert ahogy a zsűri elnöke Lord Rogers fogalmazott:
Különleges példája ez az épület a civil építészetnek. A límai egyetem struktúrája alkalmazkodik az időjárási körülményekhez és a domborzati viszonyokhoz valamint Peru kulturális örökségéhez.
És valóban, az elsőre kicsit erősnek tűnő hasonlat nem sántít. Mutatunk erre két képet, hogy miért nem.
Az 1450 körül az inkák által épített erődített város, a Machu Picchu (Öreg csúcs) az Andok hegyláncai között, Peruban található. Modern kori utódja az ország fővárosában, az Andok által körülölelt, de az óceán partján fekvő Limában épült fel.
A versenyben neves építészek vettek részt, mint például az idén márciusban elhunyt, iraki születésű Zaha Hadid vagy a WAF (World Architecture Festival) díj zsűrijét elnöklő brit David Chipperfield. A RIBA nemzetközi építészeti díját az alapítók azért hívták életre, hogy a polgári építészetet ünnepeljék és annak hatását az emberekre és közösségekre.
A limai műszaki egyetem új épületét a városkép merész és újszerű vonásának nevezte a zsűri.
A verseny hatos "döntőjében" neves építészek, irodák munkái kerültek be, portugál mestertől a londoni DRBH irodáig, de a kiírásban is szerepelt, hogy a polgári építészet világszintű népszerűsítését tűzték ki célul RIBA (The Royal Institute of British Architects) tagjai a díj életrehívásával, tehát várják a nevezőket a világ minden pontjáről, "rangra és beosztásra való tekintet nélkül".
Mi most – egy remek kép erejéig – adózzunk a versenyben részt vevő, a legjobb hatba is eljutó, de ahogy említettük már fél éve elhunyt építész Zaha Hadid emléke előtt, aki ebben a versenyben a bakui Hejdar Alijev Központ tervével, épületével volt jelen.
MD
Utolsó kommentek