A címben feltett kérdésre minden józan gondolkodású ember nemmel felelne. Szerencsére a világban mindig is léteztek olyan emberek, akik túlléptek a hétköznapi gondolatokon; nekik köszönhetjük az olyan csodákat, mint a La Fabrica. Ricardo Bofill spanyol építész 1973- ban vásárolt meg egy elhagyott cementgyárat és alakította át a maga számára.
Barcelona mellett, a múlt század elején hozták létre a gyárat, amely évtizedekig szolgáltatta az építészeti alapanyagot a város gyors növekedéséhez. A hetvenes évek elejére azonban már elavulttá vált és megszűnt a cementgyártás. Ha nincs a merész építész, valószínűleg hasonló sorsra jutott volna, mint a legtöbb elavult ipari létesítmény, szerencsére azonban az enyészet helyett egy lenyűgöző, hatalmas terekkel rendelkező lakás, iroda és különleges kiállítótér található a korábbi gyár területén.
A munka kezdetén másfél évig folyamatosan és tervszerűen romboltak. Erről az időszakról Blofill azt nyilatkozta, hogy szinte szobrászként kellett dolgozniuk, megtisztították a szerkezetet a cementtől és a felesleges építményektől.
Fontos feladat volt a rideg és szürke épületet élővé varázsolni, ehhez rengeteg növényt ültettek a gyár környékére és a tetejére is. Az eltelt több mint negyven év alatt a sivár ipari környezet egy burjánzó kerté vált és az épületet is benőtték a növények.
A megmaradó részeken csak minimális változtatást hajtottak végre, továbbra is a nyers beton falak és a vasszerkezetek uralják a teret. Az épületbe belépő számára a tágas belső terek és a modern bútorzat kettőse még különlegesebbé teszik a hatást.
Ez a projekt is bizonyítja, hogy egy ötletes, újító építész egy pusztulásra ítélt ipari létesítményt is át tud úgy alakítani, hogy az eredetitől merőben más funkciót kapjon.
- füles -
Utolsó kommentek