A japán Nendo design stúdió első köztéri munkája felülről jobban hasonlít földönkívüliek leszállóhelyére, mint tényleges funkciójára: egy japán kisváros köztéri parkjára. A tervezők az ötletet a park különleges formájú épületeire azonban nem a scifik világából, hanem a város határában lévő több mint ezerötszáz éves sírokból merítették.
A város vasútállomása mellett lévő kihasználatlan területen, három év alatt készült el a 6000 négyzetméteres közpark. Az ősi sírok újraértelmezett formái a különböző építményeknél egyszerre szolgálnak ülőhelyként, lépcsőként vagy éppenséggel tetőként.
A különleges formájú épületekben kávézó, ajándékbolt és egy turisztikai információs központ is helyet kapott. Ezek mellett zenei színpadot és játszóteret is találhatunk a területen, de van olyan létesítmény is, amit könnyedén át lehet alakítani egy szabadtéri mozielőadáshoz.
A csészealjak négy különböző magasságban épültek. Az alkotók azt próbálták elérni, hogy a különböző funkciójú terek zajai ne okozzanak problémát, hogy akár egy időben többféle esemény is megrendezhető legyen.
A hatalmas, kör alakú betonszerkezetek előregyártott elemekből készültek, amelyeket a helyszínen állítottak össze. Ennek a módszernek köszönhetően a nem hétköznapi formájú építmények beruházási költségeit alacsonyan tudták tartani.
A tervező iroda vezetőjének, Nendo Satonak ez volt az első építészeti projektje. Bár építészként végzet a tokioi Waseda Egyetemen, eddig elsősorban bútorok és kiegészítők tervezése foglalkoztatta. Ez alapján nem csodálkozhatunk, hogy az épületekben található bútorok tervezése is az ő nevéhez fűződik.
A tér a Cofufun elnevezést kapta. Az összetett szó utal az ihletet adó Cofun ősi japán sírokra és a mindennap használt funfun japán kifejezésre, melynek jelentése boldog, öntudatlan és zümmögő. A tervezők célja sikeresnek tűnik, az ide betérő gyerekek és felnőttek az időből kiszakadva boldogan sétálnak és ugrálnak az éjszakai fényekben még futurisztikusabbnak tűnő építményeket magában foglaló parkban.
-füles -
Hallgasson minket minden hétfőn 15:00 órakor a Trend FM 94.2-ön. Archichat: építészetről beszélünk.
Utolsó kommentek