Az építészet napjainkra eltávolodott attól, hogy kizárólag lakóházakat és épületeket tervezzen. A világ legmenőbb építészirodái a legszigorúbb kritikusoknak is próbálnak megfelelni, a gyerekeknek. A világ számos táján épültek különleges játszóterek, amelyek megragadják a gyerekek fantáziáját és játékra ösztönzik őket.
A játék az emberiség egyik legősibb tevékenysége, kockázatok nélkül szerezhetőek ismeretek, tapasztalatok, fejleszti a képességeket.
Theodore Roosevelt korábbi amerikai elnök szerint olyan alapvető szükséglet a játék a kicsik számára, mint a tanulás, így legalább annyi játszótérre van szükség, mint iskolára.
Ma már nem elég, ha néhány hintát és csúszdát kirakunk a térre, ezt a digitális világ csodáin felnőtt gyerekek unalmasnak találják, szükséges hogy színeikkel, formáikkal a mai játékok elvarázsolják a gyerekeket. A szülők számára a legfontosabb a biztonság, ezt a mai EU-konform terek megadják, de sajnos gyakri hasonlóságuk unalmassá teszi őket. Az alábbi néhány példa megmutatja, hogy a biztonság és a kreativitás megfér egymás mellett.
JÁTSZÓTEREK A VILÁGBAN
Japánban Hakone városában Toshiko Hirouchi Macadam kötötte ezt a hatalmas fészket,ahol mászni, ugrálni és forogni lehet.
Hozzánk jóval közelebb, Tirolban található a Swarowski Kristály Világ négy szintes játszótornya, kisfiam biztosan nem tiltakozna, ha a legközelebbi ausztriai kirándulásunk során felkeresnénk.
Néha néhány tükör elhelyezése is izgalmassá tehet egy egyébként elsőre unalmas építményt, mint ezen a koppenhágai téren.
Horvátországban felismerték, hogy a gyerekes családok számára még vonzóbbá teszik a nyaralást a tengerre telepített játékok. A német Wibit Sports cég még hatvan hasonló játékot tervez szerte az országban.
Személyes kedvencem Koppenhágában épült. A helyi sorházak formái és színei köszönnek vissza a tér mászókáin.
Peru fővárosában Limában arra láthatunk példát, hogy kevés pénzből, újrahasznosított anyagokból, és sok színből hogyan varázsoltak vidám teret, egy addig elhanyagolt ipari területből.
Szerencsére nem kell már ahhoz külföldre mennünk, hogy egyedi játszótereket találjunk. Az itthoni tervezők közül Kő Boldizsár nevét emelném ki, aki a magyar meseirodalom alakjait illeszti be különleges tereibe. Balatonbogláron a Magyar Tenger Mesekert, vagy a zsámbéki Mátyás király játszótér a világ bármely pontján a gyerekek kedvence lenne.
Ez nem csak egy szokásos újságírói fordulat, bizonyítja ezt az a tény, hogy már Katalóniában is megvalósultak tervei.
A Barcelonában megépült játszótér is a magyar művész egyedi stílusát tükrözi.
Te kis csacsi – mondhatnám, ha nem tudnám, hogy mennyire imádják ezt a szamarat a gyerekek. Így a nevemmel együtt ez végképp említésre méltó.
- füles -
Utolsó kommentek