Gombamódra nőnek ki a földből a felhőkarcolók. Ennek nem mindenki örül, de az egyéni meglátásoktól függetlenül megállapítható, hogy az előző évben rekordszámú, összesen 128 felhőkarcoló épült a világban, amire korábban soha sem volt példa. Mindez jelzi, hogy napjainkban egyre több helyen van igény ezekre a hatalmas épületekre.
Ugyan közkeletű megállapodás nincs arra, hogy milyen magasépületet nevezünk felhőkarcolónak, mert ez nagyban függ az épített környezettől is, de ebben a gyűjtésben ezúttal a 200 méter feletti épületeket vesszük figyelembe, amelyek azért bőven beletartoznak a címben is említett kategóriába.
A felhőkarcolók népszerűségét és térhódítását jelzi, hogy míg 1900-ban összesen 3 toronyház volt a világon, 1930-ra a felhőkarcolók száma már meghaladta a 150-et, míg napjainkban - nem pontos adat - több mint 13500 ilyen épület található világszerte.
Csak érdekességként: a világ első "felhőkarcolója" - amely kb. 10 méter magas volt - nagyjából 11 ezer éve épült, a régészek szerint Jerikóban, de még a bibliai városfalak leomlása előtt. 1952-ben egy a Jordán-folyó menti oázisban, egy vélhetően mezőgazdasági és "népnevelési" célokra használt kőtornyot tártak fel, amely a legkorábbi magasépület a történelemben.
Az épületet vélhetően a nyári napforduló jelzésére húzták fel az ókoriak, de a korai "felhőkarcolóval" valószínűleg megpróbálták a még nomád életmódot folytatókat rávezetni a mezőgazdálkodásra.
A modern kor első acélvázas toronyháza Chicagóban épült 1885-ben. A Home Insurance Building a maga 10 emeletével és 42 méteres magasságával egészen 1890-ig a világ legmagasabb ilyen jellegű épületének számított (1931-ben bontották le).
Ami a jelent illeti: tudjuk, hogy a világ legmagasabb felhőkarcolóját tervezik felépíteni a 2020-as dubai világkiállításra a szintén dubai Burdzs Kalifa építői. A Tower (Torony) nevű épület magasabb lesz a 828 méteres Burdzs Kalifánál, amely jelenleg a világ legmagasabb épülete. Építési költsége egymilliárd amerikai dollárra rúg majd.
De vissza a kiinduláshoz: a 2016-os éves jelentés szerint rekordszámú, 128 - 200 méteres vagy magasabb - épület munkálatai fejeződtek be az előző naptári esztendőben. Ez a szám meghaladja a korábbi rekordot, a 2015-ös 114 darab felhőkarcoló átadását.
Ezek közül tizennyolc épület saját városának és országának legmagasabb épülete is lett egyben. A szupermagas felhőkarcolók, tehát a 300 méter feletti kategóriába 10 új épület tartozik.
A legtöbb ilyen épület, az átadott felhőkarcolók 84%-a Ázsiában épült. Ezen belül - nem meglepő -, hogy Kína vezeti ezt a listát 84 épülettel, köztük a legmagasabb a cikkben már látott 530 méteres Guangzhou CTF Pénzügyi Központ.
Shenzhenben 11 új felhőkarcoló került átadásra, ami rekordot jelent még Kínán belül is. Főképp, ha elmondjuk, hogy összesen 2608 méter toronyház épült a metropoliszban.
A második helyen az Egyesült Államok végzett hét felhőkarcolóval és a dobogóra még Dél-Korea fért fel öt épülettel.
MD
Utolsó kommentek